Naše vína

Remeselné vína klubového vinárstva Via St. Urbani sú výsledkom nadšenia a základnej filozofie, ktorá rešpektuje prirodzenosť a šetrný prístup k rastlinám, prírode ako takej a samozrejme k človeku, konzumentovi.

Dunaj 2019

Dunaj sa stal u nás v posledných rokoch nepísaným „kráľom červených vín“. Niet sa čomu čudovať. Je to kvalitná odroda, ktorá dáva vína intenzívnej tmavočervenej farby, s plnou, výraznou chuťou. V chuti a vôni pocítime tóny prezretých čerešní a višní, ktoré prechádzajú až do zaujímavých čokoládových tónov.

Viac

Dunaj patrí nepochybne medzi najznámejšie a po mnohých stránkach najúspešnejšie slovenské novošľachtence. Odrodu vyšľachtila vo Výskumnom ústave vinohradníckom a vinárskom v Bratislave známa šľachtiteľka D. Pospíšilová. Dunaj pochádza z trojitého kríženia odrôd (Muškát Bouchet x Oporto) x Svätovavrinecké. Pestuje sa iba u nás na Slovensku a okrajovo v ČR. Odroda bola uznaná bola v roku 1997. Bez nadsádzky môžeme povedať, že najlepšie Dunaje sú zo Strekova.

Zavrieť

Dunaj Rezerva 2019

Naša Rezerva si „poležala“ 12 mesiacov v bariku, vďaka čomu získala väčšiu plnosť a eleganciu, pričom jemné dubové tóny podčiarkli jeho prirodzene krásnu aromatiku. Radíme ho v našej produkcii do kategórie „crème de la crème“.

Viac

Dunaj patrí nepochybne medzi najznámejšie a po mnohých stránkach najúspešnejšie slovenské novošľachtence. Odrodu vyšľachtila vo Výskumnom ústave vinohradníckom a vinárskom v Bratislave známa šľachtiteľka D. Pospíšilová. Dunaj pochádza z trojitého kríženia odrôd (Muškát Bouchet x Oporto) x Svätovavrinecké. Pestuje sa iba u nás na Slovensku a okrajovo v ČR. Odroda bola uznaná bola v roku 1997. Bez nadsádzky môžeme povedať, že najlepšie Dunaje sú zo Strekova.

Zavrieť

Lavína 2019

Lavína vznikla krížením legendárneho Dunaja s Merlotom. Má plné, napriek tomu elegantné telo, v chuti sa miesia tóny černíc a červených ríbezlí. Má veľký potenciál zrenia, ak ho skôr nevypijete. Je to naša „srdcovka“.

Viac

Radi o nej hovoríme, že tá urobí „dieru do sveta“. Vyšľachtil ju Ondrej Korpáš starší v Rúbani. Na vyšľachtenie novej odrody sa rozhodol použiť jednu z najúspešnejších a najznámejších slovenských odrôd – Dunaj. Krížiť ho skúšajú najmä s odrodami Merlot, Cabernet Sauvignon, ale aj Cabernet Franc. V prípade Lavíny ide o kríženie Dunaj x Merlot. „Lavína by mala svojou chuťou ostatné vína doslova prevalcovať.“ hovorí legendárny Ondrej Korpáš starší. O jeho výroku nepochybujeme a preto je Lavína pre nás „srdcovka“.

Zavrieť

Nitria 2019

Nitria je v Strekove ako doma. Má stredne plné telo, v chuti je komplexná a vyvážená. Mušt obsahuje nižší obsah antokyánov a trieslovín, čím je víno vo farebnom tóne o málo svetlejšie a v chuti jednoduchšie. Napriek tomu je však aj Nitria odrodou, ktorá vo svojej kategórii kvality nezaostáva ani v elegancii ani v množstve produkcie.

Viac

Nitria je našim ďalším obľúbeným novo-šľachtencom. Vína z odrody Nitria dosahujú vynikajúcu kvalitu. Sú cenené hlavne pre svoju harmonickú kabernetovú chuť. Majú intenzívnu tmavú farbu s vysokým extraktom a obsahom trieslovín. Sú to vína s veľkým potenciálom pre zrenie a to aj barikovou technológiou. Odroda vznikla rovnakým krížením ako Hron, a predsa má iné vlastnosti a prekvapuje spotrebiteľa svojou chuťou a intenzívnou farbou. Vznikla v roku 1976 vo VÚVV v Bratislave, kedy Dorota Pospíšilová skrížila dve francúzske odrody Castets x Abouriou noir. Od roku 2011 patrí k registrovaným odrodám viniča. V Strekove sa mu darí obzvlášť dobre o čom svedčí (a verím, že aj presvedčí) aj táto fľaša našej Nitrie 2019.

Zavrieť

Frankovka Modrá 2019

Naša frankovka je iná ako tá račianska. Vyniká sviežou a výraznou ovocnou chuťou. Má krásnu rubínovo červená farbu, vo vôni cítiť intenzívnu vôňu bobuľového ovocia spolu s dotykmi zrelých čerešní a višní. Pekná štruktúra, v kombinácii s výbornými kyselinkami si získa každého „na prvý šup“.

Viac

Frankovka je stará odroda, ktorej pôvod nie je stále objasnený. Jej pôvod sa pripisuje franckému vinohradníctvu. Iný názor je, že pochádza z Dolného Rakúska. Frankovka je typická stredoeurópska odroda rozšírená najmä v Rakúsku, Maďarsku, Slovinsku, Chorvátsku a čiastočne aj v Srbsku a Nemecku. Na Slovensku je najpestovanejšou odrodou na výrobu červených vín, predstavuje asi 8% plochy všetkých vinohradov. Zaregistrovaná bola v roku 1941.

Zavrieť

Cabernet Sauvignon 2019

Cabernet Sauvignon je charakteristický svojou tmavo granátovou farbou, s typickou vôňou čiernych ríbezli sprevádzanou v závislosti na zrelosti hrozna i vína vôňami čerešní, černíc, cédrového dreva či slivkovej marmelády. Víno je plné, s veľmi dlho trvajúcim dojmom.

Viac

Odroda patrí do skupiny kabernetových odrôd, ktoré majú svoj pôvod vo Francúzsku, kde sa pestovali už v 13. – 14. storočí. Rozšírené boli najviac v 16. storočí za kardinála Richelieu, v juhozápadnom Francúzsku. Podľa najnovšieho genetického výskumu je krížencom medzi odrodami Cabernet Franc x Sauvignon. V súčasnosti je jednou z desiatich najrozšírenejších modrých muštových odrôd pestovaných vo svete, od Austrálie, cez Južnú Afriku, Európu až po Južnú Ameriku. Zaregistrovaná bola v roku 1980.

Zavrieť

Alibernet 2019

Víno je charakteristické veľmi sýtou tmavočervenou farbou s aromatickými látkami pripomínajúcimi Cabernet Sauvignon. Ten náš má sebavedomé plné telo, s vyšším obsahom trieslovín, ktoré pomaly zrejú do neutrálnej hebkosti. V chuti nás okúzli vyváženou ovocnou chuťou, pocítime aj tóny kvalitnej horkej čokolády.

Viac

Alibernet je modrá muštová odroda, ktorú zaradujeme do skupiny tzv. farbiarok, t.j. odrôd, ktoré obsahujú antokyaninové farbivá nielen v šupke ale aj v dužine. Vznikla v roku 1950 v Ukrajinskom vedeckom ústave vinohradníckom a vinárskom v Odese, krížením odrôd Alicante Bouschet x Cabernet Sauvignon. Zaregistrovaná bola v roku 1975.

Zavrieť

Oporto 2019

Svätá Lucia 2018

Secretum Cuvée 2019

Cabernet Sauvignon Rosé 2019

Veltlínske Zelené 2019

V Strekove je udomácnené aj Veltlínske zelené. V chuti cítiť mandľové tóny, ktoré sú typické pre túto odrodu a vďaka jedinečnej mikroklíme disponuje aj primeranými kyselinkami. Ideálny spoločník na každý deň.

Viac

Víno odrody Veltlínske zelené je aromatické, s charakterom domáceho ovocia, mandľovou arómou, tónmi lipového kvetu, špargle a zeleného hrášku. Má veľmi dobrú chuťovú plnosť a pikantnú kyselinku. Podľa najnovších genetických analýz sa najviac podobá odrodám Tramín a Červenošičiak. Za pravdepodobnú krajinu pôvodu sa považuje Dolné Rakúsko. Nemožno však vylúčiť ani možnosť, že pochádza zo severného Talianska z údolia Valtelino. Na Slovensku je najpestovanejšou odrodou a s výsadbami takmer 3 tis. ha sa na celkovej ploche vinohradov podieľa 18,3 %. Odroda bola zaregistrovaná v roku 1941.

Zavrieť

Veltlín Smaragd 2019

Elegantný veltlín s noblesou. V chuti vyvážený, plný s decentnými kyselinkami. Nie nadarmo sme tomu nášmu dali prívlastok Smaragd, ktorým označujú v Rakúsku tie „naj“. O tom, že aj ten náš je „naj“ svedčí Zlatá medaila zo súťaže strekovských vín v marci tohto roku. Posúďte sami.

Viac

Víno odrody Veltlínske zelená je aromatické, s charakterom domáceho ovocia, mandľovou arómou, tónmi lipového kvetu, špargle a zeleného hrášku. Má veľmi dobrú chuťovú plnosť a pikantnú kyselinku. Podľa najnovších genetických analýz sa najviac podobá odrodám Tramín a Červenošičiak. Za pravdepodobnú krajinu pôvodu sa považuje Dolné Rakúsko. Nemožno však vylúčiť ani možnosť, že pochádza zo severného Talianska z údolia Valtelino. Na Slovensku je najpestovanejšou odrodou a s výsadbami takmer 3 tis. ha sa na celkovej ploche vinohradov podieľa 18,3 %. Odroda bola zaregistrovaná v roku 1941.

Zavrieť

Svojsen 2019

Táto odroda je snom každého vinára, má svoje neopakovateľné čaro v hlbokom vneme a aróme po pomarančoch. Vďaka zvyškovému cukru je v chuti mierne sladkastá, napriek tomu pekne až elegantne harmonizuje s prítomnými kyselinkami. Je to prosto sen.

Viac

Svoj sen vznikol krížením Rulandského šedého, Leánky a Rizlingu rýnskeho. Svoj sen má aj svoj príbeh. Keď mladík Ondrej Korpás ukončil štúdium, jeho pedagóg prof. Vilém Kraus mu dal do daru vzácnu odrodu viniča. Bol to práve Svoj sen, ktorého očká sa potom podarilo Ondrejovi Korpásovi úspešne rozmnožiť. Ojedinelá rastlinka ani nemohla skončiť v rukách iného človeka. Práve v tých Korpásových bol vysoký predpoklad, že si raz budeme môcť všetci spoločne pochutnávať na tomto vzácnom víne.

Zavrieť

Rizling Rýnsky 2019

Vína z odrody Rizling rýnsky majú výraznú arómu s tónmi zeleného jablka, marhúľ, broskýň, doplnené vôňou lipového kvetu. Chuť je plná a extraktívna. Víno má sviežu kyselinku. Ten náš nie je z Mosela, ale zo Strekova. To mu dáva svoj charakter a patričnú dávku sebavedomia. Prejaví sa naplno po zrení vo fľaši.

Viac

O pôvode tejto odrody existujú iba dohady. Jedna teória tvrdí, že vznikla v Porýní ako semenáč divého viniča Vitis vinifera. Podľa inej teórie vznikla voľným krížením odrody Heunisch a semenáča Tramínu v okolí horného toku Rýna. V údoliach Rýna a jeho prítokov zaberá približne 75 % plochy viníc, v celom Nemecku predstavuje 22 % výsadby viníc. Odtiaľ sa rozšíril do celej Európy, najmä do Alsaska, Švajčiarska, Rakúska, Slovinska, Srbska, Maďarska, Rumunska a prenikol aj do zámoria. U nás na Slovensku sa pestuje približne na 860 ha, predstavujúcich necelých 6 % všetkých viníc, čo ho radí na 5. miesto z najviac pestovaných odrôd.

Zavrieť

Rizling Vlašský 2019

Mília 2019

Noria 2019

Hetera 2019

Breslava 2019

Aurélius 2019

Cserszegi Fűszeres 2019

K dobrému vínu patrí kvalitný olivový olej. Tento výnimočný olej vám teraz prinášame priamo od výrobcu. Olivy používané na jeho výrobu sú zbierané v olivových sadoch oblasti Olympia a na menších pahorkoch západnej časti polostrova Peloponéz.

Odroda Koroneiki je jednou z najstarších v celom Grécku. Je zárukou vysoko kvalitného olivového oleja, bohatého na antioxidanty a živiny. Senzorický profil je charakteristický príjemnou ovocnou chuťou, s prenikavou arómou mladej pokosenej trávy a jemnou korenistou chuťou na konci.

Olivový olej

Olivový olej

Extra panenský. Objem: 750 ml. Acidita: 0,3 – 0,5%.