O nás

Filozofia

Každé jedno víno je ručne vyrobený produkt, ktorý je počas celej svojej existencie živým organizmom, preto si zasluhuje rešpekt ako živý organizmus a citlivý prístup.

Len tak je možno ochutnať špecifickosť strekovského teroáru s najväčším počtom slnečných dní v roku a potešiť sa jedinečnými odtieňmi každej odrody, prípadne harmonicky zladených zmesiek, poodkrývajúcich obrovský potenciál miesta a celého regiónu.

Veríme, že klubové vinárstvo si Vás získa poctivou prácou, krásnymi vínami a tiež svojím cieľom napomáhať k zbližovaniu ľudí navzájom, inšpiráciou prinášať dobro do prostredia kde žijeme a v neposlednom rade pomáhať všade tam, kde je najväčšia potreba. Vo všetkých kútoch sveta kde pracujú a nasadzujú svoj život a delia sa s vierou misionári Verbisti.

Nezabúdajte, že kúpou vína podporíte misie rehoľnej spoločnosti SVD.

História

2009

Založenie Spoločenstva sv. Urbana, ktoré inicioval p. Ján Štefanec, SVD. Členovia spoločenstva sú súčasťou komunity bratislavského UpeCe, ktoré v tom čase p. Ján Štefanec viedol.

2010

Od tohto roku sme ako Spoločenstvo sv. Urbana podnikli desiatky vinárskych ciest po známych vinárskych destináciach – od Toskánska, cez Piemont až po Kaliforniu.

2013

p. Janko Štefanec „priviedol na svet“ prvé víno v spolupráci s Lacom Andelom z Horných Krškan – naším vinárskym „krstným otcom“. Namiešal ho zo 4 odrôd a nazval ho Jubileo, nakoľko ho plánoval ponúkať v roku 2015, kedy Janko oslávil svoju 50-ku.

2016

Prichádzajú prvé úvahy o vlastnom vinárstve. Získavame prvý vinohrad v Strekove, Janko odchádza na ročný pobyt do Kanady.

2017

Prichádza na svet ďaľšie vínko – Merlot, ktorý si rok „poležal“ v barikovom sude, ktorý Janko dostal ako dar na 50-ku. Nadšenie naberá na obrátkach, kupujeme ďalší vinohrad so 400 koreňmi viniča s funkčným „hajlochom“, ktorý sa stáva našou produkčnou „základňou“.

2019

Rekultivujeme 70 árov starého vinohradu a vysádzame neuveriteľných 3.200 koreňov nových odrôd viniča, vrátane našich obľúbených novošľachtencov z dielne p. Ondreja Korpáša – Lavína, Rizling Rituál, Svojsen a osvedčené strekovské odrody Frankovka Modrá, Dunaj, Muškát Žltý.

Prihlasujeme prvé vzorky vín na miestne vinárske súťaže. Získavame prvé ocenenia – striebornú medailu za cuvée St. Lucia vo Sv. Petre, bronz za Rizling Rýnsky, zlato v Strekove za Dunaj a Veltlín Smaragd, takmer zlato za Oporto.

2020

Začína zásadná rekonštrukcia „výrobného“ hajlochu, s rozšírením podkrovia a prístavbou pre sklad. „Vďaka“ karanténe trávime v Strekove dlhší čas, spojený s prácou vo vinohrade a tiež blahodárnymi účinkami krásnych strekovských vinohradov.

Skvelá úroda v tomto roku priniesla do pivnice nové odrody, celkovo sa pripravuje až 24 odrôd nových vín. Máme sa na čo tešiť!